Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısı geçirme yöntemleri neler?

Diş ağrısı, acil çözüm arayışında bulunduğumuz ve bizi günlük yaşamımızdan eden bir rahatsızlıktır. Bu tarz ağrılarla karşı karşıya kaldığımızda mutlaka diş doktoruna görünmek gerekir. Ancak ağrının geleceği zamanı tespit edemediğimizden ötürü evlerimizde diş ağrısı yaşandığı da bunu giderici önlemler almak isteriz. İşte bu noktada doğal çözümler devreye girmektedir. Aynı şekilde çocuklarımızın da yaşadığı diş ağrılarında bu yöntemlere başvurabiliriz. Ancak özellikle 6-7 yaşın altındaki çocuklar için bu yöntemler riskli olabilir. Her zaman uzman diş hekimine görünmeli ve onun tavsiyeleri ile diş ağrısının sebebi bulunarak tedavi edilmelidir.

Diş Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda diş ağrısı nedenleri ile yetişkinlerdeki diş ağrısı nedenleri farklılık gösterebilmektedir. Çocuklarda yeni diş çıkma zamanlarında, çürüklerden kaynaklı ağrılar ve bazı besinlerin diş aralarına girmesinden kaynaklı ağrılar yaşanabilmektedir. Yetişkinlerde ise diş ağrıları daha önceleri diş ve diş kanallarına yapılan müdahalelerden, sigara tüketiminde, asitli yiyecek – içecekle beslenmekten de kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda da diş bakımı ve temizliği olası ağrıların önüne geçmeye fayda sağlayacaktır.

Diş Fırçalama Alışkanlığı

Dişi ağrıyan çocuk için ilk alınması gereken önlem, düzenli diş fırçalamasının sağlanmasıdır. Bu çürüğe, diş aralarında sıkışan besinlerin yaratacağı ağrıların önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca belirli bir yaşa ulaşan çocukların diş ipi kullanması faydalı olacaktır.

Sirkeli Su ve Yastık

Sirkeli su veya tuzlu su ile yapılacak gargara diş ağrılarına iyi gelmektedir. Dişte oluşan bakterileri temizlediği için çocuklarınızın biraz rahatlamasını sağlayacaktır. Gargara yapabilecek çocuklar için diş çürüklerinin de dezenfektanı için etkilidir. Özellikle gece yarısında gelen diş ağrıları huzursuzluk yaratır. Bu nedenle çocuğunuzu biraz daha yüksek bir yasstıkta yatırmanız gerekecektir. Böylece kan basıncı baş ve çene kısmına daha az etki yapacak sızlama ve ağrı biraz daha azalacaktır.

Karanfil ve Buz

Enfeksiyon tedavisinde sıklıkla kullanılan karanfil burada da etkili olacaktır. Çocuklar için kuru karanfil tadı pek hoş olmasa da içerdiği Eugenol maddesi sayesinde bakterilerin ölmesi ve anestezik özelliği ile bölgeyi uyuşturur ve dişteki ağrıyı giderir. Ağrıyan bölgeye buz kompresi yapmak geçici rahatlık sağlayacaktır. Çocuklarınıza buzu uygularken havlu veya beze buzu sarın ve bu şekilde ağrı bölgesine temas ettirin. Bu ağrıyı azaltacaktır. Ağrının devam etmesi halinde mutlaka uzman diş hekimine çocuğunuzu götürün.

Buğday Çimi Suyu ve Zerdeçal

Doğal antibiyotik olan buğday çimi suyu ağızda oluşan bakterileri yok eder. Ayrıca diş ağrısını azaltır ve diş etlerini enfeksiyonlara karşı korur. Tıpkı buğday çimi suyu gibi zerdeçal da doğal antibiyotiktir. Su ile karıştıracağınız zerdeçalı hamur kıvamına getirmeniz ve ağrıyan dişe tampon yapmanız yeterli olacaktır. Sarımsak da doğal çözüm yollarından biridir. Ancak çocukların sarımsağın kokusu ve tadına alışık olmaması onları tiksindirebilir. Ancak sarımsağa duyarlı olmayan çocuklar için 2 diş sarımsağı ezerek ağrıyan bölgeye sürmeniz, bir müddet bekledikten sonra sarımsağı çıkarmanız ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Karabiber ve Maydanoz İle Gargara Yapmak

Bir demet maydanozun suyunu sıkın. Yaklaşık bir bardak maydanoz suyuna biraz karabinber ilave ederek karıştırın. Bu haliyle çocuğunuzun suyla gargara yapmasını sağlayın. Böylece diş ağrısının hafiflediğini göreceksiniz. Bir diğer gargara yöntemini de adaçayı ve papatya çayı ile de yapabilirsiniz. Çayları demletikten sonra soğumasını bekleyin ve sonra çocuğunuza gargara yaptırın. Böylece sinirler gevşeyecek ve ağrı bölgesi rahatlayacaktır. Ancak belirttiğimiz gibi kısa vadeli bu çözümler neticesinde ağrı yineleyebilir. Bu nedenle mutlaka uzman diş hekimine çocuğunuz götürmeyi ihmal etmeyiniz.

Çocuk diş ağrısı farklı yaş gruplarında farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Öncelikle diş ağrı nedeni bulunmalı ve diş hekimine gidilmelidir. Hekime gidene kadarsa bu doğal yöntemler denenebilir.

Comments (0)
Add Comment