Her kadının bilmesi gereken kalp krizinin 5 belirtisi

Yapılan çalışmalar, dünyada 43.8 milyon kadının şu ana kadar bir çeşit kalp hastalığından muzdarip olduğunu göstermiştir. Kadınlar kalp hastalıklarına erkeklerden daha yatkındır ve kalp krizi nedeniyle tüm kanser tiplerine göre en yüksek ölüm riskine sahiptirler. Ancak, kalp krizi daha yaygın olarak erkeklerle ilişkilidir, bu nedenle kadınlar kalp krizini olası bir suçlu olarak görmediği için risklerin artmasına katkıda bulunurlar.

Kalp krizinin en sık görülen semptomları kadınlarda daha az belirgindir ve örneğin grip gibi daha az ciddi bir şeyle ilişkilendirebilir. Bu nedenle, kadınlarda kalp krizinin bu uyarı işaretlerini bilmek önemlidir.

Kadınlarda Kalp Krizinin 5 Belirtisi

Kadınlarda Kalp Krizinin 5 Belirtisi

1- Göğüs Dışındaki Alanlarda Ağrı

Çoğu durumda, ağrı kol, sırt veya çene gibi göğüs dışındaki bölgelerde ortaya çıkar.

2- Göğüs Basıncı

Bu baskı erkeklerde olduğu kadar yoğun olmasa da, kadınlar genellikle göğsünüzün merkezinde birkaç dakika rahatsız edici bir sıkma, basınç, ağrı dolgunluğu yaşarlar. Kadınlar bunu sıkmaya benzer bir üst sırt basıncı ya da etrafına bağlanan bir ip olarak tasvir ediyor.

3- Terleme Ve Nefes Darlığı

Egzersizle ağırlaşan veya göğüs ağrısı eşlik eden soğuk bir terde bir patlama yaşarsanız, hemen 112’yi aramalısınız.

4- Mide Bulantısı Veya Kusma

Bu belirtiler genellikle mide mikrobu gibi sorunlara atfedilir, ancak kalp krizinden önce kadınlar genellikle bulantı veya kusma yaşarlar.

5- Olağan Dışı Yorgunluk

Belirgin bir neden olmaksızın sürekli yorgunsanız ve yukarıdaki belirtilerden bazılarını da yaşıyorsanız, kesinlikle doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Ancak, kalp krizi riskini azaltmanıza yardımcı olabilecek bazı önleyici tedbirler alabilirsiniz.

Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

1- Sağlıklı Yiyecekler Yiyin

Kan basıncını düşürdüğü için meyve ve sebzelere, özellikle sarımsak tüketimine özen gösterin. Ayrıca, kalp krizi riskinin artması sıklıkla iltihap ile bağlantılıdır, bu nedenle zerdeçaldaki aktif bileşen olan ve arterlerde plak birikimini azaltan güçlü antienflamatuar özelliklere sahip olan Curcumin’i de tüketmelisiniz.

2- Şeker Tüketimini Azaltın

Aşırı şeker tüketimi vücudu olumsuz yönde etkiler, iyi kolesterolü azaltır ve trigliseritleri arttırır, böylece kalp krizi geçirme riskini artırır. Bu sebeple şekerli besinlerden uzak durmanız tavsiye edilir.

3- Takviyeler Alın

Arterleri genişletmek ve kan akışına yardımcı olmak için balık yağı tüketmelisiniz. Ayrıca, C vitamini arterlerin hasar görmesini önlerken, K vitamini kalp krizinin başka bir nedeni olabilecek kalsifikasyona (arterlerin sertleşmesine) karşı korur.

4- Egzersiz Yapmak

Yoğun günlük aktivite kalp krizi riskini artırabilir, ancak hafif egzersiz kalp krizi riskini azaltır. Bunun yerine, hemen 112’yi aramalı ve bir hastaneye gitmelisiniz.

Comments (0)
Add Comment