Kan pıhtısının gözardı edilemeyen 7 uyarı işareti!

Kan pıhtısından kaynaklanan sağlık problemleri nedeniyle her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. Sebebi ise kan pıhtılaşmasının çok geç fark edilmesi veya hiç fark edilememesidir. Peki kan pıhtılaşmasının 7 erken uyarısı nedir?

Kan pıhtılaşması çeşitli şeylerden kaynaklanır ve pıhtıya bağlı olarak farklı belirti ve semptomlar gösterebilir.

Normalde uzun uçak yolculuklarına mı çıkıyorsunuz? Bunu yaparsanız muhtemelen uçaklarda uzun süre oturmanın dolaşım sisteminize çok zararlı olabileceğini de zaten biliyorsunuzdur.

Kadınlarda doğum kontrol haplarını uzun süre kullanmanın sağlığınız için zararlı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki uzun uçak yolculukları ve doğum kontrol haplarının ortak noktası nedir?

Her ikisi de kan pıhtısı geliştirme olasılığını büyük ölçüde artırır. Doğum kontrol hapları söz konusu olduğunda, bunlar kan pıhtılaşma riskini artırabilecek farklı formlarda kadın hormonları içerir. Uzun uçak yolculuklarında bacaklarınızı uzun süre hareket ettirmeden oturduğunuz için vücudunuzda kan pıhtıları gelişebilir. Bu hareketsizlik kanınızın bacaklarınızdan ve ayaklarınızdan kalbinize geri dönmesini zorlaştırır. Kanınız damarlarınızın içinde daha yavaş bir hızda dolaştığında, o zaman kan pıhtıları oluşur. Bu pıhtılar kanınızın damarlarınızda akmasını önlediğinde, buna Derin Damar Trombozu (DVT) diyoruz.

Bu kan pıhtıları normalde kendi başlarına çözülürler, ancak akciğerlerimiz veya kalbimiz gibi vücudumuzun başka bir bölümüne yayılırlarsa ölümcül olabilirler. Sorun şu ki, bu pıhtıları tanımlamak her zaman kolay olmayabiliyor.

İşte Kan Pıhtılaşmasının En Yaygın 7 Belirtisi

İşte Kan Pıhtılaşmasının En Yaygın 7 Belirtisi

1- Kollarda veya bacaklarda şişme

Derin Damar Trombozu (DVT) , bir bacağı dizin hemen altından diğerinden daha yumuşak, yapar. Ayrıca bir bacağınız diğerinden daha büyük görünebilir. Bu konuda emin değilseniz bacaklarınızı ölçmenizi tavsiye ederiz.

2- Kollarda, bacaklarda kızarıklık veya sıcaklık

Vücudunuzun belirli bir kısmına kan akışı azaldığında, bu durum damarlarınızdaki basıncı artırır, sıvıları diğer dokulara iter bu da iltihaplanmaya, ısı ve kızarıklığa neden olur. Bu belirti her kan pıhtılaşmasında ortaya çıkmayabilir.

3- Kalpte çarpıntı ve nefes almakta zorlanma

Kalp çarpıntısı , pulmoner emboli için en sık görülen semptomlardan biridir ve bazen de tek pıhtılaşır, yani pıhtı ciğerlerinize yayılır. Egzersiz yapmadığınız zaman hissetmenizi sağlar.

4- Kollarda veya bacaklarda yaşanan acı hissi

Bacaklarınızdan birinde oluşan, rahatsız edici acı ve ağrı hissi, kan pıhtısının başka bir yaygın belirtisidir. Çoğu zaman, tehlikeli değildir, ancak özellikle yürürken acı hissi oluşuyorsa bu bir şeylerin doğru gitmediğinin belirtisidir.

5- Panik atak geçirme hissi

Pulmoner emboli yaşıyorsanız genellikle kendinizi çok endişeli hissetmeniz olası bir durumdur. Baş dönmesi ve dengesizlik hissedebilir veya panik atak geçiren insanlar gibi ölmek üzere olduğunuzu düşünebilirsiniz.

6- Göğüste hissedilen keskin bir ağrı

Bazen pulmoner emboli, göğsünüzde keskin, ani bir ağrı hissetmenize neden olabilir. Derin nefes alırken veya öksürdüğünüzde göğsünüzde daha fazla ağrı hissedebilirsiniz.

7- Kan öksürmek

Bir pıhtı ciğerlerinizde sıvı birikmesine neden olabilir, bunun sonucunda da kan öksürebilirsiniz. Bu normalde zatürre olduğunda meydana gelen bir durumdur, ancak pulmoner emboli nedeniyle de olabilir.

Bu belirtilerden birini veya birkaçını yaşadığınızda acilen bir hematologdan tıbbi yardım alın.

Comments (0)
Add Comment